Ügyvezető-tulajdonosok jogviszonya 2012-től



A jövő évi adó és járulékkal kapcsolatos jogszabály változásokkal kapcsolatban felmerült, hogy a leggyakoribb kisvállalkozási formák (Bt, Kkt, Kft) azon a magánszemély tulajdonosai, akik ügyvezetők is egyben, 2012-től már nem állhatnak megbízási jogviszonyban.

 

Kedves Partnereink!

A 2011. november 29-én megjelent saláta törvény 199.§ szövege szerint kibővül az 1997. évi LXXX. Tbj. törvény 4.§ d) pontja szerinti társas vállalkozó fogalma az alábbiakkal:

 „5. a betéti társaság, a közkereseti társaság és a korlátolt felelősségű társaság olyan természetes személy tagja,

aki a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látja el,

kivéve, ha az 1. alpont szerint társas vállalkozónak minősül.”

A kivétel a személyesen közreműködő tagi jogviszonyra vonatkozik.

 

Ez azt jelenti, hogy ha egy Bt/Kft/Kkt magánszemély tagja ügyvezető is egyben, akkor Tbj. törvény szempontjából kizárólag e két jogviszony alapján látatja el ezt a tevékenységet:

  1. munkaviszony
  2. tagi jogviszony

Eddig lehetőség volt a megbízási jogviszonyra is, de 2012-től a Tbj törvényben ez megszűnik.

 

A munkaviszony a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik. Ez esetben belép a minimálbér havonkénti megfizetésének szabálya, de ha a magánszemélynek van 36 órát meghaladó jogviszonya, akkor lehetőség van a munkaidőkeret időarányos csökkentésére. Ez azt jelenti, hogy pl. napi 2 órában is elláthatja az ügyvezető tevékenységét, és így a minimálbér ¼ része után kell adót és járulékot fizetni. Azonban fontos szem előtt tartani munkáltatói oldalról a Munka Törvénykönyvének 119.§ szerinti maximális munkaidőre vonatkozó előírását:

„119. § (3) A munkavállaló beosztás szerinti

a) napi munkaideje a tizenkét, készenléti jellegű munkakörben a huszonnégy órát,

b) heti munkaideje a negyvennyolc, készenléti jellegű munkakörben a hetvenkét órát nem haladhatja meg. A beosztás szerinti napi, illetve a heti munkaidő mértékébe az elrendelt rendkívüli munkavégzés időtartamát be kell számítani.

 

Nézzünk még egy példát: ha egy magánszemélynek van egy napi 8 óra munkaidő beosztású főállása, és emellett napi 2 órában ellátja az ügyvezetői tevékenységet saját vállalkozásában, akkor a napi 8+2=10 óra munkaidő beosztással meg tud felelni a MTK előírásának. Ha 2 társaságban van tulajdona és munkaviszonyban ügyvezető is, akkor a 8+2+2 = 12 óra napi munkaidő beosztással még éppen megfelel az MTK követelményeinek. A maximális munkaidő figyelése a munkáltató kötelezettsége, de szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a magánszemélyek oldaláról célszerű a napi munkaidőt az ésszerű kereteken belül tartani.

 

A tagi jogviszony a 2006. évi IV. Gazdasági társaságokról szóló törvény hatálya alá tartozik, ezért itt nem értelmezhető a munkaidő. A Tbj. törvény 27.§ (1) bekezdése viszont nevesíti, hogy legalább a havi minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat.

„27. § (1) A társas vállalkozás a biztosított társas vállalkozó után fizetendő társadalombiztosítási járulékot a társas vállalkozó személyes közreműködésére tekintettel kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem, de havi átlagban legalább az e törvény szerinti minimálbér alapulvételével fizeti meg.

A havi minimálbér összege 2012-ben92.000 Ftlesz, tehát ez lesz a járulékalap.

 

Látható, hogy e változás valójában csak azokat az ügyvezető és egyben tulajdonos magánszemélyeket érinti, akik eddig megbízási jogviszonyra tekintettel (díjazással vagy díjazás nélkül) láttál el az ügyvezetői tevékenységüket. Mivel a jogviszony változását 1 nappal a változást megelőzően be kell jelenteni, ezért ezt a jogállást még ebben a hónapban rendezni kell.

 

Végezetül szeretnénk megjegyezni, hogy a Tbj. törvény értelmező rendelkezései csak december végén fognak megjelenni, ezért a változás jogát mindaddig fenn kívánjuk tartani.

 

Forrás: Stallum hírlevél 2011. december

Nyelv Kiválasztása
Archívum